TV JOJ: Podvody pri kúpe ojazdeného auta

TV JOJ: Podvody pri kúpe ojazdeného auta

Jedným z najčastejších podvodov ako zarobiť na zákazníkovi je stáčanie najazdených kilometrov. Objavuje sa ale stále viac prípadov, kedy na aute bol zmenený rok výroby.

Július Petrus, predseda združenia SOVA: "Sa stretávame aj s omladenými vozidlami, to jest s vozidlami, u ktorých bol podvodným spôsobom zmenený rok výroby a to tak, aby auto vypadalo mladšie."

 

Denisa Pirníková, redaktorka Krimi: "Aj pán Anton si chcel kúpiť ojazdené auto. Zlej investícii sa vyhol tak, že si vozidlo preveril prostredníctvom VIN čísla."

 

Anton Kollár, kupujúci: "Auto bolo deklarované, že má 147-tisíc kilometrov, ale cez VIN číslo som zistil, že z Francúzska bolo dovezené v roku 2007, áno, a vtedy malo najazdené už 157-tisíc kilometrov."

 

Denisa Pirníková, redaktorka Krimi: "A to nie je jediný podvod, s ktorým sa pán Anton stretol. Odhalil ho takisto pomocou VIN čísla."

 

Anton Kollár, kupujúci: "Bolo auto dovezené zo Švajčiarska, ktoré malo pôvodne farbu modrú a tu sa predáva pod farbou oranžovou."

 

Denisa Pirníková, redaktorka Krimi: "Podľa odborníkov podvody sa často robia pri dovoze áut zo zahraničia. Nabúrané auto mechanici poskladajú aj z dvoch, troch karosérií. O veľké peniaze prichádza aj štát. Sprostredkovatelia, ktorí sú platcami DPH, nakupujú vozidlá v zahraničných aukčných domoch."

 

Július Petrus, predseda združenia SOVA: "Následne ho privezie na Slovensko, kde ho predá s DPH a samozrejme DPH neodvedie štátu. Následne firmu zlikviduje a to tak rýchlo, že daňový úrad ani nestihne prísť na kontrolu."

 

Denisa Pirníková, redaktorka Krimi: "Aj takéto auto vám daňový úrad môže kedykoľvek zabaviť. Odborníci varujú aj pred kúpou áut, ktoré sú zaťažené lízingom. Problémom s autom sa nemusíte vyhnúť ani v autobazári, ale predsa vám zmluvou vedia garantovať v takomto prípade vrátenie celej sumy.

Hrozbou sú aj vozidlá, ktoré vlastnia ľudia v exekučnom konaní. Novému majiteľovi ho môže exekútor takisto kdekoľvek zabaviť.

Podrobne nielen o týchto bodoch informuje združenie SOVA aj na internetovej stránke v praktickej príručke. Dostanete sa k nej aj na každom dopravnom inšpektoráte. Pre televíziu JOJ Denisa Pirníková."

 

Celú reportáž nájdete tu.

Aktuality

7. septembra 2021 | Predávate auto? Poradíme vám, čo zvyšuje a čo znižuje jeho cenu

Vlastné auto je pre množstvo ľudí jednou z najhodnotnejších vecí, ktoré vôbec majú. Automobil sa však rovnako ako každý iný spotrebný tovar časom opotrebuje.  viac

29. júla 2021 | Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je v dobe pandémie ešte rizikovejšia

Po vyše ročnom trvaní pandémie koronavírusu sa situácia na trhu s ojazdenými vozidlami zhoršila, na trhu pribúdajú autá so stočenými kilometrami, z kriminálnej činnosti alebo vozidlá v zlom technickom stave, či exekúcii. viac

25. februára 2020 | Rozhovor s Júliusom Petrusom, predsedom Spolku na ochranu vlastníkov automobilov.

Čo všetko si skontrolovať pri kúpe nového automobilu? To sa dozviete v rozhovore moderátorky TV JOJ s predsedom Spolku na ochranu automobilov Júliusom Petrusom.   viac

19. júna 2019 | AutoBild: 7 veľkých zmien zákona: Dovoz áut, STK, servisy

Ministerstvo dopravy pripravilo novelu zákona o prevádzke vozidiel, ktorá prináša nejednu novinku. Niektoré môžu pomôcť, iné život motoristu skomplikujú. Prinášame prehľad najdôležitejších zmien. viac

30. apríla 2019 | AUTONOVINY.SK: Za stáčanie kilometrov do basy a neustále kontroly! Nové tvrdé zákony z Poľska ovplyvnia aj Slovensko

Stáčanie kilometrov ako trestný čin, za ktorého spáchanie pôjde dotyčný do väzenia. Nové zákony v Poľsku budú tvrdé a môžeme vďaka nim pozitívne ovplyvniť aj náš trh, ale realizácia zmien narážala na tradičný problém - korupciu. viac

SOVA na Facebooku 

 

SOVA v Česku

SOVA v Česku