TV JOJ: Podvody pri kúpe ojazdeného auta

Jedným z najčastejších podvodov ako zarobiť na zákazníkovi je stáčanie najazdených kilometrov. Objavuje sa ale stále viac prípadov, kedy na aute bol zmenený rok výroby.

Július Petrus, predseda združenia SOVA: "Sa stretávame aj s omladenými vozidlami, to jest s vozidlami, u ktorých bol podvodným spôsobom zmenený rok výroby a to tak, aby auto vypadalo mladšie."

Denisa Pirníková, redaktorka Krimi: "Aj pán Anton si chcel kúpiť ojazdené auto. Zlej investícii sa vyhol tak, že si vozidlo preveril prostredníctvom VIN čísla."

Anton Kollár, kupujúci: "Auto bolo deklarované, že má 147-tisíc kilometrov, ale cez VIN číslo som zistil, že z Francúzska bolo dovezené v roku 2007, áno, a vtedy malo najazdené už 157-tisíc kilometrov."

Denisa Pirníková, redaktorka Krimi: "A to nie je jediný podvod, s ktorým sa pán Anton stretol. Odhalil ho takisto pomocou VIN čísla."

Anton Kollár, kupujúci: "Bolo auto dovezené zo Švajčiarska, ktoré malo pôvodne farbu modrú a tu sa predáva pod farbou oranžovou."

Denisa Pirníková, redaktorka Krimi: "Podľa odborníkov podvody sa často robia pri dovoze áut zo zahraničia. Nabúrané auto mechanici poskladajú aj z dvoch, troch karosérií. O veľké peniaze prichádza aj štát. Sprostredkovatelia, ktorí sú platcami DPH, nakupujú vozidlá v zahraničných aukčných domoch."

Július Petrus, predseda združenia SOVA: "Následne ho privezie na Slovensko, kde ho predá s DPH a samozrejme DPH neodvedie štátu. Následne firmu zlikviduje a to tak rýchlo, že daňový úrad ani nestihne prísť na kontrolu."

Denisa Pirníková, redaktorka Krimi: "Aj takéto auto vám daňový úrad môže kedykoľvek zabaviť. Odborníci varujú aj pred kúpou áut, ktoré sú zaťažené lízingom. Problémom s autom sa nemusíte vyhnúť ani v autobazári, ale predsa vám zmluvou vedia garantovať v takomto prípade vrátenie celej sumy.

Hrozbou sú aj vozidlá, ktoré vlastnia ľudia v exekučnom konaní. Novému majiteľovi ho môže exekútor takisto kdekoľvek zabaviť.

Podrobne nielen o týchto bodoch informuje združenie SOVA aj na internetovej stránke v praktickej príručke. Dostanete sa k nej aj na každom dopravnom inšpektoráte. Pre televíziu JOJ Denisa Pirníková."

Celú reportáž nájdete tu.