Príbeh podvedeného čitateľa: Čakám, kedy mi zabavia auto...

Našiel som v menšom bazári na okraji krajského mesta auto presne také ako som vždy chcel. Technicky bolo v poriadku, tak som sa rozhodol kúpiť si ho.

Pravda je, že už pri podpise kúpnej zmluvy mi bazárista priznal, že auto je z lízingu. Povedal však, že bolo predčasne vyplatené a už sa čaká iba na list z lízingovej spoločnosti, aby sa auto mohlo odhlásiť. Na to som samozrejme odpovedal, že prídem, keď ten list dôjde a až vtedy sa podpiše kúpno predajná zmluva. On ma však nakoniec presvedčil, že je splnomocnený predajom takých áut priamo od lízingovky, a že je to bežný postup, že sa nemusím ničohob obávať a dokazoval to všelijakými certifikátmi.

Takže čakám. Už to budú pomaly tri mesiace a on ešte stále nevyplatil peniaze lízingovke. Bazárista závadza všetkých, pôvodného majiteľa v tom, že som ešte nevyplatil poslednú čiastku, mňa a právnika, zase že pôvodný majiteľ ešte dlhuje lízingovke. Sám si dáva termíny typu ,že na budúci piatok to už bude vyriešené. Tých piatkov už veru bolo.

Predpokladám, že v lepšom pripade bazárista tie peniaze určené lízingovke "točí", v horšom prípade ich už spreneveril a auto mi časom zoberú. Len aby ste vedeli že také niečo existuje. Pravnik už spísal odstúpenie od zmluvy, ktorá bola neplatná, lebo on také auto predsa ani nemal predávať, tak som zvedavý ako to celé nakoniec dopadne.             Viac tu.

Rozmohli sa krádeže súčiastok z odparkovaných áut

 

Polícia rieši 720 krádeží súčiastok za minulý rok! Zlodeji sa najčastejšie zamerali na kolesá, no nepohrdli ani svetlometmi či dokonca airbagmi.

Hodnota súčiastok sa často pohybuje v niekoľkých stovkách eur a podľa polície cieľom zlodejov nie je vždy ukradnutú vec predať, ale často ich využívajú na opravu vlastných áut.

Ide o lukratívny biznis. Dokazuje to aj fakt, že keby sa poskladalo auto z náhradných súčiastok, jeho cena by bola niekoľkonásobne vyššia ako cena nového vozidla. Viac tu.

 

 

Internetoví podvodníci nachádzajú stále nové obete

 

Napriek množstvu informácií, ktoré publikuje združenie SOVA a aj iné médiá, nachádzajú falošní predajcovia vozidiel zo zahraničia na internete ďalšie obete.

Napriek varovaniam posielajú záujemcovia o jazdenku na bankové účty v zahraničí vysoké zálohy a napokon sa vysnených vozidiel aj tak nikdy nedočkajú.

Viac tu.

 


Čo nájdete v príručke SOVA?

Združenie SOVA pripravilo pre všetkých záujemcov o kúpu ojazdeného automobilu praktickú príručku, ktorá by im mala uľahčiť odhaľovanie trikov, ktoré sa pri predaji ojazdených áut bežne používajú. Na vydanie príručky finančne prispela spoločnosť Cebia. Na projekte sa takisto podieľa Policajný zbor Slovenskej Republiky.
KONTROLA ROKU VÝROBY V prípade individuálnych dovozov a v prípade duplikátov OE /TP/ vznikol obrovský priestor pre tzv. „omladzovanie“ vozidiel.  Kompetentným odhadom má viac ako štvrtina vozidiel v SR pozmenený údaj o roku výroby!
OVERENIE PÔVODU VOZIDLA Jednotlivec takmer nemá šancu. Preto je nebezpečné kupovať automobil len tak „na ulici“, napríklad na inzerát, od priekupníkov, dovozcov a neprofesionálnych predajcov v bazári – tí vám pôvod nezaručia! Preto overenie prenechajte na profesionálov, ktorí ručia za pôvod alebo automobil kúpte od predajcu, ktorý necháva svoje autá overiť za Vás. V Slovenskej republike to ale pravidelne a systematicky robia iba najväčšie bazáre. Overením pôvodu vozidla je možné zistiť:
• či bolo vozidlo v danej krajine registrované a dôvod ukončenia registrácie,
• poslednú registračnú značku a dátum prvej registrácie,
• rok výroby a samozrejme aj to, či vozidlo nie je evidované ako odcudzené
Viac tu.

 

© 2004 – 2018 – Spolok na ochranu vlastníkov automobilov , email : info@zdruzenie-sova.sk