Pri dovoze áut sa robia podvody za milióny

Viac ako 50 miliónov eur ročne je odhadovaná škoda, ktorú spôsobujú štátu firmy neodvedením DPH za ojazdené autá nakupované v zahraničí. Tvrdí to Finančné riaditeľstvo na základe kontrolnej akcie, ktorú vykonali spolu s políciou.

Na tlačovej besede v Bratislave o tom informoval prezident finančnej správy František Imrecze spolu s policajným viceprezidentom Milanom Lučanským a generálnym riaditeľom Sekcie daňovej a colnej Finančného riaditeľstva Danielom Čechom.

Tím tzv. Daňovej kobry sa zameral tentokrát na dovozcov a predajcov jazdených áut. Niektorí obchodníci sa podľa našich úradov zameriavajú na nákup jazdených áut z veľkých aukčných domov, najmä v Rakúsku a Nemecku, kde je predaj áut oslobodený od platenia DPH, keďže opúšťajú krajinu. Daň však má byť zaplatená po preprave auta u nás. Finančná správa preto upozorňuje na podozrivé ceny áut v bazároch. "Tým, že nezaplatia DPH, tak im tie zdroje zostávajú ako obchodná marža a konečnému spotrebiteľovi sa tým pádom môže zdať nákup tohto ojazdeného auta ako veľmi výhodný," povedal Imrecze. Ľuďom radí, aby si pri nákupe takýchto áut vypýtali od predajcu doklad o zaplatení DPH a skontrolovali aj ostatné potrebné dokumenty k autu.

Akcia Daňovej kobry sa konala v októbri a začali ju naraz v 13 firmách a deviatich skladoch kamenných prevádzok. Preverili 783 automobilov. Okrem daňových únikov sa kontrolóri zamerali aj na odhalenie áut s nelegálne zmenenou identitou. "Dôkazom, že sme subjekty dobre vybrali, je aj to, že boli pokusy o prepis spoločností na zahraničné nekontaktné osoby, ktoré sa diali po začiatku kontrol," priblížil generálny riaditeľ Sekcie daňovej a colnej Finančného riaditeľstva Daniel Čech. Dodal, že po kontrole bol jeden autobazár už na druhý deň zatvorený.  Viac tu.

 

 

Podvody pri predaji áut

Na Slovensku a v Českej republike sa začali objavovať prípady nového typu podvodu pri dovoze ojazdených vozidiel z krajín Európskej únie. Niektorí dovozcovia takýchto vozidiel totiž štátu riadne neplatia daň z pridanej hodnoty. Novým majiteľom tak hrozia problémy nielen s finančnými úradmi. O podvodoch na ojazdených vozidlách s Júliusom Petrusom zo Združenia na ochranu vlastníkov automobilov.  Viac tu.

 

 

Kupujúci sa zľakli poplatku za výkonnejšie autá

Vyšší registračný poplatok úraduje iba mesiac, no predajcovia áut už cítia, že Slováci o silné autá strácajú záujem. Ani štát cez zvýšené poplatky nevybral toľko peňazí, ako predpokladal. Viceprezident Zväzu automobilového priemyslu tvrdí, že došlo na jeho slová. „Tí, ktorí o zákone rozhodovali, neboli ochotní pripustiť, že takýto vývoj môže nastať,“ hovorí Pavol Prepiak.   Viac tu.


Čo nájdete v príručke SOVA?

Združenie SOVA pripravilo pre všetkých záujemcov o kúpu ojazdeného automobilu praktickú príručku, ktorá by im mala uľahčiť odhaľovanie trikov, ktoré sa pri predaji ojazdených áut bežne používajú. Na vydanie príručky finančne prispela spoločnosť Cebia. Na projekte sa takisto podieľa Policajný zbor Slovenskej Republiky.
 
SOVA je tu pre Vás
Cieľom SOVY je chrániť práva vlastníkov automobilov. Zasadzujeme sa o to, aby nedochádzalo k situáciám, kedy sa v bazároch a v inzerátoch bežne ponúkajú ťažko havarované, ukradnuté alebo inak právne závadné automobily. Tieto autá musia zmiznúť z trhu! Presadzujeme sprehľadnenie predaja ojazdených automobilov, zvýšenie bezpečnosti na cestách a omladenie vozového parku v Slovenskej republike. Vstupom do EÚ výrazne vzrástol počet dovážaných automobilov. S ním ale rastie aj počet dovážaných vrakov, totálne havarovaných a ukradnutých áut. V tejto brožúre získate informácie, ktoré by ste mali vedieť skôr, než si kúpite alebo necháte priviezť ojazdený automobil. Ak už nejaký vlastníte, overte si, či ste nenaleteli podvodníkom.
 

 

© 2004 – 2018 – Spolok na ochranu vlastníkov automobilov , email : info@zdruzenie-sova.sk