PODKAPOTOU.sk: Kupujete jazdenú Škodovku, Ford, či Volkswagen? Majte sa na pozore!

PODKAPOTOU.sk: Kupujete jazdenú Škodovku, Ford, či Volkswagen? Majte sa na pozore!

Až 94 % predávaných ojazdených áut, pri ktorých je podozrenie na stočenie odometra je z dovozu.

Spolok na ochranu vlastníkov automobilov – SOVA vytvoril na základe svojej takmer deväťročnej činnosti zoznam automobilov, ktoré sú najčastejšie podozrivé zo stočenia odometrov. Od svojho vzniku SOVA odhalila až 5072 stočených áut. Takmer štyridsať percent stočených áut tvoria modely Škoda Octavia, Škoda Superb a Volkswagen Passat.

 

Na Slovensku sa stáčajú v takmer 94 % autá z dovozu. S dvadsať percentnými podielmi oproti iným značkám sa pri dovážaných autách najčastejšie stáčajú Fordy, Škodovky a Volkswageny. Medzi najviac stáčané modely dovezených áut patrí na Slovensku Škoda Superb, Škoda Octavia Combi a Škoda Octavia.

 

„Záujemcovia by si pri týchto značkách a modeloch mali dávať veľký pozor. Nemali by opomenúť kontrolu tzv. VIN kódu, sledovať či opotrebenie automobilu zodpovedá počtu najazdených kilometrov. Väčšie opotrebovanie je možné spoznať napríklad podľa stavu interiéru, vzhľadu volantu, pedálov či údajov v riadiacej jednotke motora,“ radí predseda združenia SOVA Július Petrus.

Najviac stáčané modely celkom                             Najviac stáčané modely z dovozu

 

     Škoda Octavia       16 %                                                    Škoda Superb  21 %

 

     Škoda Superb         12 %                                                    Škoda Octavia Combi 20 %

 

     Volkswagen Passat 10 %                                                    Škoda Octavia 20 %

 

Odporúčame sa sústrediť na nákup vozidla vo väčších autobazároch a nakupovať autá, ktoré nie sú z dovozu. Novela zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ktorá platí od 1. 3. 2016, presunula trh so stočenými automobilmi medzi fyzické osoby.

 

Tie používajú i malí predajcovia, ktorí registrujú stočené autá na svojich zamestnancov,“ ozrejmuje praktiky predaja stočeniek Petrus a dodáva, že: „z tohto dôvodu ani nemôžeme konkrétne upozorňovať ľudí, ktorý autobazár má zlú povesť a nákupu v ňom by sa mali vyhnúť.“

 

Ak má automobil pretočený odometer (tachometer), vystavuje sa vodič takého vozidla veľkému riziku poškodenia zdravia, či ohrozenia života. Vozidlo a jeho dôležité diely sú totiž výrazne inak opotrebované, ako by majiteľ podľa stavu odometra predpokladal. A to by si mali uvedomiť ako predávajúci, tak aj kupujúci.

 

Či auto nefiguruje v databáze stočených áut SOVA je možné zistiť na stránkach Združenia po zadaní VIN. Viac informácií o tom, ako odhaľovať triky predajcov jazdených automobilov nájdete v príručke SOVA pre bezpečnú kúpu jazdených áut.

 

Na internete je stále ponuka na úpravu údajov

SOVA urobila tiež internetový prieskum slovenských firiem verejne ponúkajúcich  nastavenie a úpravy stavu odometrov. V porovnaní s minulými rokmi počet firiem síce klesol, no napodiv i napriek platnosti zákona, ktorý stáčanie odometrov zakazuje, ich stále ešte na webe existuje viac než desať.

 

Na webe je stále ešte 13 firiem, ktoré ponúkajú na Slovensku úpravu odometra. SOVA zašle zoznam spoločností k prevereniu Slovenskej obchodnej inšpekcii

 

Spolok na ochranu vlastníkov automobilov – SOVA uskutočnil po dvoch rokoch zasa nový prieskum počtu firiem, ktoré ponúkajú na slovenskom internete úpravy a nastavenie odometrov osobných ojazdených automobilov. Počet ponúk zrejme vďaka novele zákona klesol o 10.

 

SOVA použila pri hľadaní vyhľadávač Google a kľúčové slová ako „nastavenie odometra“, „úprava odometra“, „servis odometra“ a podobne. Čiže celkom jednoduché vyhľadávanie Pred piatimi rokmi sme našli 21 firiem, v roku 2014 až 23 firiem, tento rok 13. Obrátil sa tak rastúci trend, ktorý na Slovensku doteraz bol. Firmy, ktoré ponúkajú nastavenie odometra však ešte stále existujú, hoci sú v zákone za nelegálnu manipuláciu vysoké sankcie.

 

„Úplne nezmizli ani ponuky zariadení k tejto činnosti. Oboje je celkom prekvapujúce, keď si uvedomíme, že zákon za chvíľu bude v platnosti už trištvrte roka,“ komentuje situáciu predseda SOVA Mgr. Július Petrus.

Väčšina firiem sa odvoláva na servis a opravy odometra, ale podľa novely zákona môže servis poskytovať iba výrobca, zástupca výrobcu alebo autorizovaný servis. Je teda otázkou či všetky firmy spadajú do týchto kategórií. „Chceme ale veriť, že tieto firmy sa riadia platnými zákonmi a úpravy odometra naozaj poskytujú iba k servisným účelom a spadajú do zmienených kategórií. I napriek tomu by sme ale odporučili Slovenskej obchodnej inšpekcii aby dané spoločnosti preverila. Nami zistený zoznam tiež SOI zašleme.“ Zníženie počtu firiem súvisí s novelou zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ktorá zakazuje neoprávnenú a úmyselnú manipuláciu s odometrom a tým úpravu najazdených kilometrov. Za túto činnosť môže Slovenská obchodná inšpekcia uložiť pokutu vo výške od 5000 do 50 000 eur. Vyrubiť ju môžu aj dva roky po zistení porušenia zákona, najneskôr do piatich rokov.

 

Trestnú zodpovednosť pre pokus podvodu môže niesť i ten, kto ponúka vozidlo so stočenými kilometrami, hoci ich nemusel upravovať on. Rozhodujúca je výška škody, ktorú mohol kupujúcemu spôsobiť.

 

Podľa Petrusa nejde pri pretáčaní tachometrov iba o hmotnú škodu, z dôvodu podvodného zvýšenia ceny jazdeného auta: „Pokiaľ má automobil pretočený tachometer, vystavuje sa vodič takého vozidla veľkému riziku poškodenia zdravia, či ohrozenia života. Automobil a jeho dôležité diely sú totiž výrazne inak opotrebované, než by majiteľ podľa stavu tachometra predpokladal. A to by si mali uvedomiť ako predávajúci, tak aj kupujúci,“ zdôraznil.

 

Viac informácií o tom, ako odhaľovať triky predajcov jazdených automobilov nájdete v príručke SOVA pre bezpečnú kúpu jazdených áut

 

Celý článok nájdete tu.

Aktuality

dnes, 21. marca 2019 | Pravda.sk: Pozor! Na Slovensko mieria autá určené do šrotu. Nenechajte sa nachytať

V poslednom čase sa podľa spoločnosti Iris Ident, ktorá sa zaoberá kontrolou originality vozidiel, množia prípady dovozu ojazdených áut z Nemecka, ktoré sú v skutočnosti určené na recykláciu. Upozorňuje, že tieto autá nemôžu byť znovu prihlásené, a teda ani využívané na Slovensku. Ide o podvod. viac

8. marca 2019 | Novinky.cz: Česká polícia obvinila päticu z daňových podvodov pri dovoze luxusných jazdeniek z Nemecka

Colníci a polícia zadržali päť obchodníkov s jazdenými luxusnými autami, ktorí pri svojich obchodoch spôsobili štátu podľa spisu škodu bezmála štyridsať miliónov korún (v prepočte 1,56 milióna eur). Zánovné jazdenky z Nemecka skupina údajne vozila do Českej republiky niekoľko rokov. Celkom by podľa výkazov malo ísť o… viac

11. februára 2019 | Topspeed.sk: Kúpili ste stočené auto? Ako sa určuje výška škody?

Dozvedeli ste sa, že ste kúpili ojazdené stočené auto? Chcete podať trestné oznámenie? Ako sa určuje škoda, ktorá vám kúpou takého auta vznikla? Doteraz existovali v podstate 2 spôsoby. Avšak začiatkom januára v záujme jednotného uplatňovania zákonov bolo vydané stanovisko generálneho prokurátora, ktoré sa priamo dotýka problematiky… viac

1. februára 2019 | Markíza: Má podozrenie, že na aute z bazáru sú stočené kilometre

Večná dilema, ktorá trápi mnoho ľudí, uvažujúcich o kúpe auta, nové alebo jazdené. A keď sa už človek rozhodne pre takzvanú jazdenku, prichádzaj ďalšia dilema, súkromný inzerát, či autobazár. Kde máme lepšiu garanciu, že nekúpime mačku vo vreci? Mário z našej reportáže si myslel, že spravil všetko, čo mal, aby ho na aute, ktoré je… viac

31. januára 2019 | TOPSPEED.sk: Zlodejom odolali len 3 autá z 240 testovaných s bezkľúčovým vstupom

Už v minulosti sa objavili diskusie, že bezkľúčový vstup do auta síce zvyšuje komfort, ale veľkým percentom zvyšuje aj riziko ukradnutia auta. Test bezkľúčových vstupov, ktorý v spolupráci s nemeckým ADACom spravil britský magazín Which?, prezradil nelichotivý výsledok. Zlodejom odolali z celkovo 237 skúšaných len 3! Všetky ostatné sa… viac

SOVA na Facebooku 

 

SOVA v Česku

SOVA v Česku