Hospodárske noviny: Problémové sú aj autá z cudziny
Manželia z Mengusoviec sa pred pár týždňami dozvedeli, že musia zošrotovať takmer nové auto. Výrobca z Talianska ho totiž vyradil ako vrak.
Ak sa obávate doviezť si auto z cudziny kvôli tomu, aby ste sa nedostali do podobných problémov, dobre si preverte, čo vlastne kupujete.
Nové auto bez kontroly originality
Ako hovorí Róbert Zrubák, riaditeľ spoločnosti IRIS IDENT v Banskej Bystrici, na uvedenom vozidle rodiny z Mengusoviec nebola vykonaná kontrola originality, pretože tá sa zatiaľ vykonáva len na jednotlivo dovezených ojazdených autách, nie na nových.
"Uvedené auto nebolo pred dovozom na Slovensko registrované v žiadnej evidencii vozidiel, pretože ide o nové auto, ktoré kontrole originality nepodlieha."
Od júna minulého roka je na Slovensku účinná novela, ktorá ustanovila nový druh kontroly, tzv. administratívnej kontroly originality, ktorá sa však zatiaľ neuplatňuje. Ak by takáto kontrola vzťahovala na jednotlivo dovezené nové autá z cudziny, auto rodiny z Mengusoviec by ňou neprešlo.
O vozidlách v našom príklade podľa Denisy Baloghovej, hovorkyne Prezídia Policajného zboru, rozhodlo ministerstvo dopravy s tým, že musia byť vyradené z evidencie. "Výrobca týchto vozidiel ich označil za neschopné prevádzky. Náklady na zakúpenie vozidla si môže nárokovať súčasný vlastník súdnou cestou."
Ako žiadať odškodnenie
Podľa názoru predsedu Spolku na ochranu vlastníkov automobilov (SOVA) Júliusa Petrusa je za predaj áut zodpovedný predajca, takže manželia z Mengusoviec by mali žiadať o odškodnenie za vzniknutú situáciu.
"Podľa nás ide o jasné porušenie podmienok kúpnej zmluvy, ktorá zakladá nárok na vrátenie plnej kúpnej ceny. Samozrejme, najlepšie je postupovať s asistenciou právneho zástupcu."
Podobne radí postupovať aj Mária Nováková zo Združenia automobilového priemyslu SR. Je tu však aj ďalší problém. "Raz zošrotované auto vyradené z evidencie sa už druhýkrát legalizovať nedá v žiadnej krajine EÚ."
Reklamácie z cudziny
Autá dovážané z cudziny za dobrú cenu sú u Slovákov obľúbené. Podľa informácií zo Združenia automobilového priemyslu SR, za polovicu tohto roka zaregistrovali spolu 29 892 individuálne dovezených ojazdených osobných vozidiel, z toho v júni to bolo 5 441.
Tradícia v nákupe ojazdených áut zo zahraničia je podľa Márie Novákovej dlhodobá. "Slovák má snahu kúpiť auto čo najlacnejšie, a preto siaha po možnosti dovozu zo zahraničia. Čísla za polrok minulého a tohto roka sa líšia len minimálne."
Autá dovezené z cudziny však podľa Júliusa Petrusa môžu byť zložitejším problémom, keďže overovanie a prípadná reklamácia sú časovo a finančne náročnejšie. Napríklad vtedy, keď predajca zamlčí novému majiteľovi niektoré mechanické chyby, stočený počet najazdených kilometrov, dokonca aj haváriu.
"Rovnako sa stretávame s falšovanými servisnými knižkami či rokom výroby." V SOVE zaznamenali aj zvýšený výskyt reklamácií na autá dovezené z Nemecka či Rakúska. "Autá z týchto krajín sú u nás cenené a dobre servisované, avšak v poslednom čase sa rozmohol dovoz áut, ktoré majú sfalšovanú históriu, boli havarované, či dokonca sú "postavené na papieroch" iného auta, tzv. dvojičky. Podobní podvodníci v zahraničí tak ťažia z dôvery tuzemských zákazníkov a predávajú im "naleštené" vraky, prípadne kradnuté vozidlá, ktoré sú doslova časovanou bombou." Rovnako môže nastať problém s nezaplatenou DPH za auto, ktoré bolo v zahraničí kúpené bez dane, a tá dokonca nebola následne odvedená ani na Slovensku.
Polovica áut je ukradnutých
Celkove bolo podľa Denisy Baloghovej v minulom roku zaistených 906 vozidiel. Na základe podnetov kontroly originality polícia zaistila 143 vozidiel, z ktorých takmer 50 percent bolo identifikovaných ako ukradnutých. "Zaisťovali sa aj nové, aj ojazdené, a to hlavne v prípadoch, ak boli podozrenia, že vozidlo súvisí so spáchaním trestného činu.
V poslednom roku sa zvýšil počet áut, ktoré prešli stanicami kontrol originality. Po zaistení políciou a vykonaní expertíz bolo zistené, že vozidlo má pozmenené identifikátory a pochádza z trestnej činnosti. Dokonca boli prípady, keď nám obdobné skutočnosti avizovali policajti zo zahraničia," spresňuje Baloghová.
Preto hovorkyňa Prezídia Policajného zboru odporúča, aby ste si ako kupujúci pred vyplatením peňazí za vozidlo nechali vykonať kontrolu na vybranej stanici kontroly originality. No v žiadnom prípade nie na stanici navrhnutej predávajúcim. "Je vhodné si tiež overiť údaje o vozidle u importéra. Práve všetky tieto úkony sú náročné na čas, avšak znižuje sa tým riziko, že kúpené vozidlo neskôr polícia zaistí a ten, kto vozidlo kúpil, príde o vozidlo aj o peniaze."
Najčastejšie triky predajcov:
Pretáčanie tachometrov: Na Slovensku nie je manipulácia s tachometrom zatiaľ trestným činom
Omladzovanie veku vozidla: Pozmenené identifikátory alebo nesprávne údaje v dokladoch
Legalizácia ukradnutého vozidla: Auto má naoko "čistú" históriu, no pritom je ukradnuté
Lízingové podvody: Vozidlo v lízingu je stále majetkom lízingovej spoločnosti
Auto z cudziny bez DPH: Podvodníci zakúpia auto bez DPH a ani po dovoze neplatia daň
Celý článok nájdete tu.






