České ministerstvo chce vyraziť do boja proti stáčaniu tachometrov

České ministerstvo chce vyraziť do boja proti stáčaniu tachometrov

Ešte než české Ministerstvo priemyslu a obchodu prišlo v stredu o svojho ministra, pripravovalo sa na veľký boj proti stáčaniu tachometrov. V Česku už totiž snáď každý motorista prijal fakt, že počet najazdených kilometrov na tachometri auta nič neznamená – tachometre sa v Čechách, rovnako ako u nás, stáčajú ako na bežiacom páse. To sa však prestalo páčiť ľuďom z ministerstva, a aby podvodníkov odradili, chcú pre nich pripraviť vyššie postihy.

Ak ponecháme stranou spôsob, akým sa budú postihy vymáhať a dokazovať v praxi, je tu aspoň malá nádej, že sa tachometre opäť stanú jedným z dôležitých kritérií, ktoré môžeme pri nákupe auta sledovať. Avšak aj keby sa všetko skutočne ako mávnutím kúzelného prútika zmenilo, bude trvať ešte roky, kým sa náš trh vyčistí.

„Ukazuje sa, že 40% jazdených vozidiel v Českej republike má stočený stav tachometra. Odhadujeme, že takých vozidiel je u nás milión,“ dodáva Martin Pajer zo spoločnosti Cebia, ktorá na našom trhu autá preveruje.

„Ten zásadný problém je v tom, že nový majiteľ sa k automobilu chová, ako keby malo menej najazdené. To znamená, že nerobí kontroly a tu je to už, povedal by som, až životu nebezpečné,“ vraví Zbyněk Veselý z českého združenia Sdružení na ochranu vlastníků automobilů. Preventívne výmeny, ktoré výrobca odporúča, neurobíte jednoducho len preto, že podľa tachometru ešte čas na výmenu ani zďaleka nenastal. „V tomto ohľade je to až životu nebezpečné a navyše vás to bude stáť zbytočne veľa peňazí,“ vysvetľuje Zbyněk Veselý.

Najskôr sa nákup predraží, keď za auto so stočeným tachometrom zaplatíte viac, než je jeho skutočná hodnota, a druhýkrát keď doplácate na opravách, ktoré sú pochopiteľne bez preventívnej starostlivosti drahšie. Preto buďte pri výbere jazdeného auta naďalej extrémne podozrievaví a nedôverčiví.

Prax je u nás jednoducho taká, že ľudia , ktorí pri kúpe auta spoliehajú na seriózne jednanie spravidla narazia. Pokiaľ nemajú mimoriadne šťastie. Čo napríklad Robert Jurkovič, ktorý sa so svojím príbehom zveril Motožurnálu Českého Rozhlasu, skutočne nemal. „Pán predajca ma opakovane uisťoval, že motor je v bezvadnom stave. Zdôvodňoval to tým, že pôvodný majiteľ auta, od ktorého autobazár auto odkúpil, je známy vedúceho autobazáru, že pánovi vedúcemu nezatajil žiadne závady a pozná veľmi dobre technický stav,“ uviedol Robert Jurkovič. Ako sa samozrejme neskôr ukázalo, príbeh bol úplne vymyslený.

Pokiaľ nechcete prísť o peniaze pri kúpe jazdeného auta, nikdy ho nekupujte bez rady skúseného špecialistu, ktorého si zabezpečíte vy, a nie predávajúci. Takzvane lepšie než nič je aj varianta kamarát - automechanik, ideálny je samozrejme zmienený nezávislý špecialista – kontakty ľahko nájdete na internete.

Predseda slovenského združenia SOVA, Mgr. Július Petrus dodáva: „ V Českej republike je vidno na štátnych orgánoch snahu riešiť túto katastrofálnu situáciu na trhu s jazdenými automobilmi. Na Slovensku, bohužiaľ, nezaznamenávame žiadnu relevantnú aktivitu v tejto oblasti. V minulom roku sa síce v NRSR prejednával zákon o trestnosti pretáčania tachometrov, napokon však v druhom čítaní stroskotal. Napriek tomu veríme, že sa na koniec nájde politická vôľa presadiť potrebnú legislatívu.“

 

 

Pôvodný článok nájdete tu.

Aktuality

3. júna 2015 | TA3: Trestné stáčanie kilometrov

Takmer polovica ojazdených áut na Slovensku má stočené kilometre. V Nemecku, kde je manipulácia s tachometrom samostatným trestným činom, ide až o tretinu vozidiel. Napriek tomu, že u nás stáčanie mnohí nepovažujú za nelegálne, opak je pravdou. viac

15. mája 2015 | Ani kúpa nového auta nie je bezpečná, môže byť nelegálneho pôvodu

Jednateľa spoločnosti Auto Activity Lubora Černého obvinila minulý týždeň česká polícia zo sprenevery, podvodu a úverového podvodu v súvislosti s predajom nových áut. viac

14. mája 2015 | Bezdomovcov vymydlili, potom ich v obleku poslali nakupovať drahé autá

Českí kriminalisti v Karvinej rozplietajú prípad podvodne nakúpených automobilov, ktorých celková hodnota vystúpala na viac ako osem miliónov českých korún (okolo 300 tisíc eur). Automobily putovali k šéfovi skupiny. Ten nakoniec autá predával so zľavou 30 až 50 percent. Noví majitelia síce kúpili autá v dobrej viere, ale… viac

SOVA na Facebooku 

 

SOVA v Česku

SOVA v Česku