České ministerstvo chce vyraziť do boja proti stáčaniu tachometrov

České ministerstvo chce vyraziť do boja proti stáčaniu tachometrov

Ešte než české Ministerstvo priemyslu a obchodu prišlo v stredu o svojho ministra, pripravovalo sa na veľký boj proti stáčaniu tachometrov. V Česku už totiž snáď každý motorista prijal fakt, že počet najazdených kilometrov na tachometri auta nič neznamená – tachometre sa v Čechách, rovnako ako u nás, stáčajú ako na bežiacom páse. To sa však prestalo páčiť ľuďom z ministerstva, a aby podvodníkov odradili, chcú pre nich pripraviť vyššie postihy.

Ak ponecháme stranou spôsob, akým sa budú postihy vymáhať a dokazovať v praxi, je tu aspoň malá nádej, že sa tachometre opäť stanú jedným z dôležitých kritérií, ktoré môžeme pri nákupe auta sledovať. Avšak aj keby sa všetko skutočne ako mávnutím kúzelného prútika zmenilo, bude trvať ešte roky, kým sa náš trh vyčistí.

„Ukazuje sa, že 40% jazdených vozidiel v Českej republike má stočený stav tachometra. Odhadujeme, že takých vozidiel je u nás milión,“ dodáva Martin Pajer zo spoločnosti Cebia, ktorá na našom trhu autá preveruje.

„Ten zásadný problém je v tom, že nový majiteľ sa k automobilu chová, ako keby malo menej najazdené. To znamená, že nerobí kontroly a tu je to už, povedal by som, až životu nebezpečné,“ vraví Zbyněk Veselý z českého združenia Sdružení na ochranu vlastníků automobilů. Preventívne výmeny, ktoré výrobca odporúča, neurobíte jednoducho len preto, že podľa tachometru ešte čas na výmenu ani zďaleka nenastal. „V tomto ohľade je to až životu nebezpečné a navyše vás to bude stáť zbytočne veľa peňazí,“ vysvetľuje Zbyněk Veselý.

Najskôr sa nákup predraží, keď za auto so stočeným tachometrom zaplatíte viac, než je jeho skutočná hodnota, a druhýkrát keď doplácate na opravách, ktoré sú pochopiteľne bez preventívnej starostlivosti drahšie. Preto buďte pri výbere jazdeného auta naďalej extrémne podozrievaví a nedôverčiví.

Prax je u nás jednoducho taká, že ľudia , ktorí pri kúpe auta spoliehajú na seriózne jednanie spravidla narazia. Pokiaľ nemajú mimoriadne šťastie. Čo napríklad Robert Jurkovič, ktorý sa so svojím príbehom zveril Motožurnálu Českého Rozhlasu, skutočne nemal. „Pán predajca ma opakovane uisťoval, že motor je v bezvadnom stave. Zdôvodňoval to tým, že pôvodný majiteľ auta, od ktorého autobazár auto odkúpil, je známy vedúceho autobazáru, že pánovi vedúcemu nezatajil žiadne závady a pozná veľmi dobre technický stav,“ uviedol Robert Jurkovič. Ako sa samozrejme neskôr ukázalo, príbeh bol úplne vymyslený.

Pokiaľ nechcete prísť o peniaze pri kúpe jazdeného auta, nikdy ho nekupujte bez rady skúseného špecialistu, ktorého si zabezpečíte vy, a nie predávajúci. Takzvane lepšie než nič je aj varianta kamarát - automechanik, ideálny je samozrejme zmienený nezávislý špecialista – kontakty ľahko nájdete na internete.

Predseda slovenského združenia SOVA, Mgr. Július Petrus dodáva: „ V Českej republike je vidno na štátnych orgánoch snahu riešiť túto katastrofálnu situáciu na trhu s jazdenými automobilmi. Na Slovensku, bohužiaľ, nezaznamenávame žiadnu relevantnú aktivitu v tejto oblasti. V minulom roku sa síce v NRSR prejednával zákon o trestnosti pretáčania tachometrov, napokon však v druhom čítaní stroskotal. Napriek tomu veríme, že sa na koniec nájde politická vôľa presadiť potrebnú legislatívu.“

 

 

Pôvodný článok nájdete tu.

Aktuality

20. apríla 2015 | Vyplňte dotazník a pomôžte tak ochrániť práva spotrebiteľov! Problémy pri nákupe aut zo zahraničia

Sieť európskych spotrebiteľských centier ECC-Net, ktorá sprostredkuje bezplatné mimosúdne riešenie spotrebiteľských sporov slovenských spotrebiteľov voči európskym obchodníkom, realizuje v roku 2015 celoeurópsky spoločný projekt zameraný na najčastejšie problémy spotrebiteľov pri nákupe áut zo zahraničia. Vyplnením tohto dotazníku… viac

14. marca 2015 | Mladá fronta Dnes: Prevádzanie áut v Únii bude jednoduchšie. Bude menej byrokracie i kontrôl

Prevádzanie vozidiel medzi jednotlivými krajinami v rámci Európskej únie sa zjednoduší. Európský parlament rieši novú smernicu, podľa ktorej ľudia pri sťahovaní sa do inej krajiny EÚ nebudú musieť podstupovať otravné úradné kolečká. V dlhodobom horizonte by mohlo dôjsť k tomu, že raz bude v Európe jednotná poznávacia značka. Správu… viac

25. februára 2015 | TV Markíza: Bez áut aj bez peňazí

Podvodník, o akom sa vám ani nesnívalo. Predstavte si, že zaplatíte 15-tisíc eur ako zálohu na kúpu a dovoz auta z Nemecka a niekto vám dá namiesto toho auto z požičovne. Obeťami takéhoto neuveriteľného podvodu sa stali desiatky Slovákov. Autá z požičovne museli vrátiť a nemajú ani peniaze. viac

SOVA na Facebooku 

 

SOVA v Česku

SOVA v Česku